петък, 26 април 2024 г.

Мирела Демирева е Атлет №1 на България за 2021 г.

Снимки: БОК

Състезателката на скок височина Мирела Демирева беше избрана за лекоатлет на България за 2021 година в традиционната анкета на списание „Атлетика“.

В допитването участваха 24 експерти, като беше отчетен и вотът на феновете. Демирева събра 213 точки и убедително заслужи първото място в класацията за трети път в кариерата си след 2016 г., когато взе сребърен медал на Игрите в Рио Де Жанейро и беше определена за Спортист на годината в България, както и два сезона по-късно.

32-годишната специалистка в скока на височина единствена от българските лекоатлети достигна до финал на олимпийските игри в Токио, като регистрира личен рекорд за годината в квалификациите в японската столица с 1.95 метра. Софиянката, която учи, живее и тренира в Нидерландия, записа и още няколко престижни класирания през 2021 г. Тя завърши втора на европейското отборно първенство във втора лига в Стара Загора, регистрира две четвърти места на турнирите от „Континенталния тур“ в Турку и Берлин, а на участието си в турнира от Диамантената лига в Лозана зае шесто място. Демирева е и най-високо позиционираната българска атлетка в световната точкова ранглиста с 11-ото си място, а личният й рекорд за годината от 1.95 метра е най-силното постижение на български атлет през 2021 г.

Подгласничка на победителка в тазгодишната анкета е Габриела Петрова (троен скок) с 154 т. Петрова също покри олимпийски норматив при победата си на европейското отборно първенство в Стара Загора. Третото място със 147 т. и разделят бронзовият медалист на скок дължина от еврошампионата за младежи до 23 г. Борис Линков и олимпийският състезател на скок височина Тихомир Иванов.