петък, 19 април 2024 г.

„Рилски спортист“ с първа Суперкупа на България

Баскетболистите на „Рилски спортист“ спечелиха Суперкупата на България за първи път в своята история. Самоковлии надиграха в драматичен и много интересен мач шампиона „Левски“ с 91:85 (25:14, 24:28, 19:23, 23:20) точки в столичната зала „Универсиада“. Така момчетата на Людмил Хаджисотиров вдигнаха престижния трофей за първи път от третия си опит, а „Левски“ пропусна да вземе отличието за трети път. „Сините“ триумфираха през 2018-а и 2019-а година.

И тази година мачът предшества новия сезон, като първенството стартира в петък (8 октомври).

„Рилски спортист“ започна много силно срещата, като още в първата четвърт загатна, че ще търси победа с разлика в точките – първата част завърши с 11 точки аванс за самоковлии. След 25:14 обаче, „Левски“ постепенно започна да намира правилния ритъм на игра и да противодейства далеч по-добре на класния си съперник. Втората и третата част бяха на страната на столичани – съответно 28:24 и 23:19, което доведе до страхотно оспорвана последна четвърт. Все пак символичният гост не допусна обрат, въпреки че в последните минути, играта вървеше точка за точка, но важни кошове на Мирослав Васов и Алекс Симеонов сложиха точка на спора в полза на тима от Самоков. За най-полезен състезател бе избран американският център на победителите Трей Портър – 21 точки и 9 борби. Алекс Симеонов вкара още 17 точки, Деян Карамфилов се включи с 12, а Брендън Браун – с 11.

Новото попълнение на „Левски“ Марио Литъл отбеляза 20 точки. Цветомир Чернокожев добави 16 точки и 9 борби, Венцислав Петков – 14, а Чавдар Костов – 12.