петък, 26 април 2024 г.

Бразилия ще играе за 10-а Копа Америка

Бразилия се класира за финала на Копа Америка след трудна победа с 1:0 над Перу на стадион „Олимпико Нилтон Сантош“ в Рио де Жанейро. Лукас Пакета вкара единствения гол в мача в 35-ата минута.
„Кариоките“ ще играят на финала за 21-ви път в историята, като ще защитават титлата си от 2019 г. Срещу тях ще излезе победителят от другия полуфинал между Аржентина и Колумбия.

Бразилците доминираха през първата част и пропиляха няколко добри положения чрез Неймар и Ричарлисон. В 35-ата минута звездата на ПСЖ нахлу в наказателното поле и върна към точката на дузпата, където бе Пакета. Малко преди почивката голмайсторът пропусна да се разпише за втори път.
След почивката Перу натисна, но късметът не бе на негова страна. В 50-ата минута силен удар на Джанлука Лападула бе спасен от вратаря на Бразилия Едерсон. Разиел Гарсия също имаше добър шанс, но и той не сполучи. В 81-ата минута при едно центриране от фаул Едерсон излезе неразчетено, Александър Каленс изпревари вратаря, но ударът му с глава не намери опразнената врата.

Играчите на Тите преследват 10-и трофей в турнира. Те са №1 през 1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007 и 2019 г., като 5 от деветте надпревари спечелиха у дома. Рекордът по титли в южноамериканското първенство се държи от Уругвай (15), Аржентина е на второ място (14), Бразилия е на трето.