събота, 27 април 2024 г.

Победителите в софийския маратон спипани с допинг

Победителите в софийския маратон, който се проведе на 11 октомври, бяха заловени с допинг и отстранени от състезателна дейност. В пробите на мароканеца Йосиф Сбай – победител при мъжете, и на украинката Виктория Хапилина – първа при жените, са открити следи от препата еритропин. Засега не е ясно за колко време ще бъдат отстранени двамата атлети, но ако и вторите проби се окажат положителни, ще „изгорят“ за минимум 2 години. Хапилина спечели състезанието с рекордно постижение от 2 часа 27 минути и 29 секунди. Маратонът ще се запомни и с друг голям скандал, при който наш участник на старта блъсна грубо и контузи сръбската звезда в този спорт Олевира Йевтич, която бе смятана за абсолютна фаворитка.